Okolica

Warszawa

Warszawa to niezwykle kolorowe i inspirujące miasto, pełne historycznych odniesień, ale też mekka nowoczesnej Polski. To w Warszawie znajdziecie najwięcej ciekawych miejsc i historycznie, i architektonicznie, a także świetnie imprezy i kuchnie całego świata.

Pałac w Wilanowie

Początkowo, w latach 1677–1680 była to typowa podmiejska rezydencja magnacka, w kształcie dworu polskiego z alkierzami. Projekt rozbudowy i dekoracji powierzono prawdopodobnie Tylmanowi z Gameren. Kierownictwo robót objął Augustyn Locci.

W latach 1692–1696 centralna część pałacu otrzymała drugie piętro, a wieże pałacowe zwieńczono miedzianymi hełmami. W kształcie z 1696 reprezentuje charakterystyczny typ barokowej rezydencji podmiejskiej entre cour et jardin. W latach 1720–1728 dobudowano skrzydła boczne (autor projektu: Giovanni Spazzio – główny architekt Elżbiety z Lubomirskich Sieniawskiej).

Po śmierci Sobieskiego w 1696 pałac był własnością jego synów, jednak efekcie konfliktu spadkowego, jaki nastąpił, pałac został całkowicie ogołocony z wyposażenia i wszelkich ruchomości – okien, drzwi, kominków itp

 

Bulwary Nadwiślane

Bulwary wiślane od mostu Świętokrzyskiego, w kierunku mostu Śląsko-Dąbrowskiego zostały oficjalnie oddane do użytku w czerwcu 2017, ale dopiero teraz można zobaczyć, jak bardzo przypadły do gustu warszawiakom. Zobaczcie zdjęcia!